Dodatkowe funkcjonalności szamb

Bezodpływowe zbiorniki do gromadzenia nieczystości, czyli szamba, choć stosowane są coraz rzadziej, nadal nie brakuje posesji, na których stanowią jedyne z możliwych rozwiązań. Istnieje wiele wariantów pojemników na ścieki. Obok samego materiału, kształtu czy objętości szamba, dobrać także możemy dodatkowe funkcjonalności zbiornika, dzięki którym jego użytkowanie będzie znacznie łatwiejsze.

Dodatkowe komory

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest montaż szamba jednokomorowego, które, jak sama nazwa sugeruje, zbudowane jest z jednej zamkniętej bryły zaopatrzonej w kominek, właz i wlot rury kanalizacyjnej. Warto również zauważyć, iż istnieje możliwość kupna szamba dwukomorowego lub kilku-komorowego. Działanie takiego szamba polega na kumulowaniu ścieków stałych w pierwszej komorze i jednoczesnym przepływie ścieków płynnych (za pomocą otworu przelewowego) do komory następnej. Zbiorniki dwukomorowe i wielokomorowe dostępne są zazwyczaj w wersji betonowej, choć również i niektórzy producenci szamb plastikowych oferują pojemniki wyposażone w dodatkowe komory. Zbiornik dwukomorowy lub wielokomorowy może być szczególnie przydatny w przypadku domów wielorodzinnych i dużych posiadłości (gdy generowane są duże ilości ścieków), jeśli zależy nam na jak najrzadszym opróżnianiu szamba, bądź jeśli mamy w planach samodzielne oczyszczanie ścieków.

Sygnalizator zapełnienia szamba

Niektórzy dystrybutorzy szamb mają w ofercie tzw. sygnalizatory napełnienia szamba. Mogą być one niezwykle pomocne w ocenie poziomu nagromadzonych w zbiorniku ścieków. Urządzenie można instalować w szambach każdego typu, zarówno nowych, jak i już wcześniej użytkowanych. Nieistotna też jest odległość zbiornika na nieczystości od domu. Panel sygnalizatora instalowany jest wewnątrz domu, w wybranym pomieszczeniu, np. kotłowni, natomiast sam czujnik montowany jest pod włazem szamba. Urządzenia tego typu są bardzo funkcjonalne i pozwalają uniknąć sytuacji, w której zbiornik na ścieki zostaje wypełniony do niebezpiecznego poziomu.