Drzwi – ciepło i bezpieczeństwo domowników

Ciężko sobie wyobrazić jakiekolwiek dom czy mieszkanie w bloku lub kamienicy bez drzwi zewnętrznych, solidnych i dających wszystkim domownikom poczucie bezpieczeństwa, tak potrzebne do spokojnego życia. Powinny być też estetyczne, stanowiąc wizytówkę domu, a wybierając je mamy często poważny dylemat, na jakie ich parametry zwrócić szczególną uwagę.

Bezpieczeństwo i ciepło jest najważniejsze.

Wśród wielu funkcji, jakie mają do spełnienia drzwi wejściowe zewnętrzne, najważniejsza jest ochrona naszej rodziny przed złodziejami. Muszą więc stanowić skuteczną zaporę, niemożliwą do sforsowania nawet z użyciem specjalistycznych narzędzi. Takich, nie da się ukryć, że bardzo surowych wymagań z pewnością nie spełnią tanie drzwi zewnętrzne pcv, ani większość dostępnych w sklepach drzwi drewnianych zewnętrznych. Właściwy poziom bezpieczeństwa osiągniemy dopiero przy drzwiach zewnętrznych metalowych, najlepiej stalowych, choć coraz częściej kupujemy też drzwi zewnętrzne aluminiowe, lżejsze, ale równie wytrzymałe. Wpływa na to przede wszystkim konstrukcja skrzydła drzwiowego oparta na solidnym szkielecie z profili odpornych na uszkodzenia mechaniczne pokrytych grubą blachą, z zewnątrz powleczoną wodoodpornym laminatem lub pomalowaną lakierem w dowolnym kolorze. Oczywiście takie drzwi zewnetrzne mają zamontowane mocne zamki, a system rygli wielopunktowych praktycznie uniemożliwia wyważenie i zdjęcie z zawiasów. Przed wpływem czynników zewnętrznych zabezpiecza je z kolei gruba warstwa izolacji, ze styropianu lub pianki, która jest też skutecznym wygłuszeniem. Wszystkie te cechy w pełni charakteryzują godne zakupu drzwi zewnętrzne. Ceny ich są niestety bardzo zróżnicowane, ale jest to element wyposażenia, na którym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać.

Drzwi wewnetrzne, wygląd ma znaczenie.

Zupełnie odmienne podejście można mieć w kwestii wyboru drzwi zewnętrznych. Wymiary typowego skrzydła pasują bez problemu do większości otworów drzwiowych, najważniejszy więc staje się dla nas ich wygląd. Wybór, jaki mamy w większości sklepów i marketów budowlanych może przyprawić o zawrót głowy. Są to przede wszystkim standardowe i stosunkowo niedrogie drzwi białe wewnętrzne, ale możemy też wybierać spośród wielu rodzajów nowoczesnych drzwi wewnętrznych, często o fantazyjnych, futurystycznych kształtach.

Kiedy jednak zależy nam na najwyższej jakości i wielu latach bezawaryjnej eksploatacji, to wybór jest praktycznie tylko jeden. Nic nie zastąpi komfortu użytkowania i efektownego wyglądu drzwi wewnętrznych drewnianych, a ten naturalny, ekologiczny materiał doskonale komponuje się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu jego urządzenia. W kwestii sposobu otwierania również mamy szerokie możliwości wyboru, a w naszych, prawdę mówiąc, niedużych mieszkaniach lepiej sprawdzą się praktyczne drzwi przesuwne wewnętrzne, dzięki którym zaoszczędzimy sporo miejsca. Oczywiście właściciele domów jednorodzinnych nie muszą się tym przejmować i chętnie montują szerokie drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne, nierzadko efektownie oszklone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.