„Kanadyjczyk” alternatywą dla domu murowanego

Drewno to doskonały surowiec budowlany, jednak aby „odczuć” w praktyce jego cenne właściwości, dom musi być wzniesiony zgodnie ze sprawdzoną metodą oraz przy użyciu odpowiedniej jakości materiałów. Jedną z najbardziej cenionych technik jest budownictwo szkieletowe, które wciąż zyskuje u nas na popularności. U naszych zachodnich sąsiadów, w krajach skandynawskich i w Ameryce Północnej od dawna domy szkieletowe są standardem, w Polsce zaś dopiero „wchodzą na salony”. dom kanadyjski

Domy szkieletowe zwane też kanadyjskimi są w naszym kraju coraz częściej braną pod uwagę opcją. Do tej technologii szczególnie przekonują się ludzie, którzy chcą stosunkowo tanio, a jednocześnie jak najszybciej wybudować własny dom. Konstrukcja szkieletowców składa się z umocowanych na podwalinie sieci drewnianych pali oddalonych od siebie o kilkadziesiąt centymetrów. W przerwach między słupkami znajdują się materiały izolacyjne, przy czym najczęściej jest to wełna mineralna, rzadziej wełna drzewna, szklana, styropian lub włókna celulozowe. Dodatkowe warstwy ochronne stanowią: folia wiatroizolacyjna od zewnętrznej strony i folia paroizolacyjna od środka budynku. Ściany zabezpiecza się płytami np. OSB lub MFP.

Istotną rolę w procesie budowy domów kanadyjskich stanowi sama jakość surowca drewnianego – musi być odpowiednio przygotowany, deski muszą być wysuszone komorowo, idealnie równe, czterostronnie strugane. O tym, czy dom szkieletowy będzie bezawaryjny i trwały, obok jakości materiału, przesądzać będzie także sposób budowy. Wszystko musi być wykonane z najwyższą precyzją, dlatego warto zlecić wykonanie budynku kanadyjskiego doświadczonym specjalistom o nienagannej reputacji w branży.

Domy szkieletowe, z uwagi na dobrą izolacyjność termiczną, spełnią wymagania osób szukających jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań w budownictwie. Niższe wydatki na ogrzewanie w przypadku wielu projektów idą w parze z niższymi kosztami za samą budowę, co również jest argumentem za domami kanadyjskimi. Poza tym, domy z drewna mają nietuzinkowy klimat, są zdrowe i atrakcyjne wizualnie, pozostawiają również wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Dlatego szukając technologii budowlanej dla siebie, warto się nad „kanadyjczykiem” dobrze zastanowić.