Okna, które nas ochronią

Okna mają do spełnienia ważną funkcję, jaką jest zabezpieczenie nas przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. W wielu okolicznościach zakup najprostszego modelu okien wiąże się z niewystarczającą lub zakłóconą funkcjonalnością. Na jakie parametry zwrócić uwagę w przypadku, gdy zależy nam na tym, aby okna stanowiły dla nas jak najlepszą ochronę?

Podczas okresu jesienno-zimowego szczególnie cenimy sobie ciepło w naszych domach. Warto zauważyć, iż największe straty ciepła mogą odbywać się właśnie poprzez okna, toteż warto zainwestować w taki model, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikalności ciepła (Uw). Im niższy, tym mniejsza utrata ciepła. A im mniejsza utrata ciepła, tym ekonomiczniejsze ogrzewanie. Dla osób zainteresowanych budownictwem energooszczędnym i szukających alternatywnych sposobów na dogrzanie domu, wart uwagi jest również tzw. współczynnik przenikania energii słonecznej (g) okien. Im ten parametr wyższy, tym więcej ciepła pozyskanego z promieniowania słonecznego przeniknie do budynku. Chcąc uzyskać maksymalną ochronę przed złymi warunkami pogodowymi, warto także wybierać okna o jak najwyższej klasie odporności na wiatr i wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych.

Dobre okna to również takie, które obok niesprzyjającej aury ochronią nas również przed złodziejami. Wyróżnia się 6 klas okien antywłamaniowych – od RC 1 do RC 6. Im wyższy współczynnik, tym lepsza jakość zabezpieczeń antywłamaniowych i tym ciężej złodziejowi sforsować okno. Okna klas od RC 4 do RC 6 zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony przed włamywaczami, nawet posługującymi się profesjonalnymi narzędziami i technikami.

Na koniec warto wspomnieć o innym istotnym parametrze w obrębie ochrony okien przed czynnikami zewnętrznymi. Mianowicie chodzi o dźwiękoszczelność. Osobom, które cenią sobie ciszę i spokój i które jednocześnie mieszkają w hałaśliwych okolicach, okna o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej (Rw), pozwolą skutecznie odgrodzić się od zgiełku.